Boards & Committees

Board Appointment Application

Appointed Boards

Name Position Elected Term Meeting Dates/Times Minutes
Boone Cole Chairman 10/11/19
Chris Sullivan Vice Chairman 03/07/20
Name Position Elected Term Meeting Dates/Times Minutes
Ronelle Helmbrecht Member-Chair 11/30/19
Jo McLinden Member 05/04/18
Margaret Harker Member-Sec/Treasurer 03/07/20
Name Position Elected Term Meeting Dates/Times Minutes
John Anderson Member 02/18/17
Don Theeler Manager 02/18/17
Laurence Walchuk Member 05/18/20
Name Position Elected Term Meeting Dates/Times Minutes
Buzz Foster Member 12/28/18
Bob Paro Vice President 12/28/18
Cam Ulvick Member 10/04/18
Jim Stobie Member 05/05/17
Glen E. Magera Member Elected Term
Name Position Elected Term Meeting Dates/Times Minutes
Cam Ulvick Vice Chairman 10/06/18
Mike Wigton Member 05/19/19
Jim Stobie Member 01/29/17
Bev Bangen Secretary 03/07/20
Manford Tempero Chairman 04/02/20
Mike Tempero Member 10/01/17
Name Position Elected Term Meeting Dates/Times Minutes
Karval Pickering Member, Treasurer 10/11/19
Kathy Gorham Member 01/29/17
Judy Stephens Member 08/01/17
Name Position Elected Term Meeting Dates/Times Minutes
Board Opening Member –/–/–
Gary Kelly Member 02/22/20
Sunny Alteneder Member 10/20/18
Name Position Elected Term Meeting Dates/Times Minutes
Carl Benson Member 02/09/18
Marlin Cooper Member 05/19/19
Daniel Lilja Chairman 03/07/20
Keith Caldwell Member 09/17/17
Dallas Deardorff Member 05/04/18
Name Position Elected Term Meeting Dates/Times Minutes
Greg Eitelberg Member 04/06/20
Shawn Emmett Member 04/06/20
Howard Martin Member 04/06/20
Name Position Elected Term Meeting Dates/Times Minutes
Wayne Vannice Secretary 10/02/18
Greg Welty Chairman 08/10/19
Kenneth Benson Vice-Chairman 02/01/19
Name Position Elected Term Meeting Dates/Times Minutes
Celestine Duncan Designated Rep/ Voting Member 01/31/19
Noel Jacobson Designated Rep/ Non-Voting Member 01/31/19
Larry Lack Vice-Chairman/ Voting Member 01/31/20
Tanner Mitchell Secretary/ Voting Member 01/31/20
Richard Reich Designated Rep./Voting Member 01/31/18
Curtis Spindler Designated Rep/ Voting Member 01/31/20
Terry Hightower Designated Rep/Voting Member 01/31/19
Craig McLane Designated Rep/ Non-Voting Member 01/31/20
Jason Badger Chairman/ Voting Member 01/31/18
Rick Robinson Designated Rep/ Non-Voting Member 01/31/18
Clint Folden Designated Rep/ Voting Member 01/31/18
Judson Shively Designated Rep/ Voting Member 01/31/18
Dave Burch Designated Rep/ Non-Voting Member 01/31/18
Name Position Elected Term Meeting Dates/Times Minutes
Dr. Jack Lulack Member 10/13/19
Dr. Robert Gregg Member 10/29/17
Glen E. Magera Member Elected Term
Carol Brooker Chairman Elected Term
Anthony B. Cox Member Elected Term
Name Position Elected Term Meeting Dates/Times Minutes
Mellisa McJunkin Member 06/30/20
Jim Jacobson Chiar 06/30/20
Breezy Stipe Vice Chair 06/30/18
Sandra Thompson Member 06/30/18
Lynette Ek Member 06/30/20
Name Position Elected Term Meeting Dates/Times Minutes
John Marshall Coordinator  06/30/2018
Vel Shaver Member
Chad Radabah Member
Valerie Borgmann Member
Anthony B. Cox Member
Lanny Hensley Member
Chuck Hammett Member
Name Position Elected Term Meeting Dates/Times Minutes
Rachel Berge Member 01/25/19
Heidi Kirkwood Member 01/25/19
Roberta Smith Director 01/25/19
Jenny Garrison Vice Chairman 11/20/17
Wade Rehbein Director 05/02/19
Name Position Elected Term Meeting Dates/Times Minutes
Timothy Goen Member 08/25/18
Bob Paro Vice Chairman 10/23/17
Kathryn Whipple-Kilmer Member 10/29/18
Julie Molzahn Member 07/31/17
Zach Whipple-Kilmer Chairman 07/31/17
Name Position Elected Term Meeting Dates/Times Minutes
Robert Zimmerman County Attorney Elected Term
Tom Rummel Sheriff Elected Term
Nichol Scribner Clerk and Recorder Elected Term
Don Strine Justice of the Peace Elected Term
Dan Whittenburg Resident-Taxpayer 05/11/18
Dale Neiman Resident-Taxpayer 05/18/18
Linda McKahan Resident-Taxpayer 05/19/18
Barbara Mosher Resident-Taxpayer 06/01/18
Anthony B. Cox Commissioner Elected Term
Carol Brooker Commissioner Elected Term
Glen E. Magera Commissioner Elected Term
Name Position Elected Term Meeting Dates/Times Minutes
Anthony B. Cox Member Elected Term
Carol Brooker Chairman Elected Term
Glen E. Magera Member Elected Term
Name Position Elected Term Meeting Dates/Times Minutes
Dacy Holland Member 05/27/18
Nancy Mehaffie Member 04/02/20
Mike Hashisaki Member 04/02/20
Name Position Elected Term Meeting Dates/Times Minutes
John Errecart Member 01/27/18
Ross Middlemist Member 11/17/17
Dale Neiman Chairman 11/01/18
Alan Dettwiler Member 04/15/19
Pat Kelly Vice Chairman 05/14/19
Name Position Elected Term Meeting Dates/Times Minutes
Kim Roberts Manager 06/24/17
Dan Normandeau Member 06/20/18
Ken Montoure Member 06/05/19
Peter Linzmaier Vice Chairman 06/05/19
Gene Pope Member 02/04/19
David S. Bennett Member 07/21/19
Name Position Elected Term Meeting Dates/Times Minutes
Bruce Laube Chairman 10/05/17
Bill Meadows Vice Chairman 02/24/18
Dewey Duffel Secretary 03/25/18
Board Opening Member 1 year term
Board Opening Member 2 year term
Name Position Elected Term Meeting Dates/Times Minutes
Jim Brown Chairman 11/10/19
Will Tucker Member 11/10/19
Ryan Burk Member 12/01/19

Elected Boards

Name Position Elected Term Meeting Dates/Times Minutes
Michelle Athearn Trustee 2017
Michael Schroedel Trustee 2017
John F. Morigeau Trustee 2018
Bonni Priddy Trustee 2016
Kenneth Roy Tufly Trustee 2016
Name Position Elected Term Meeting Dates/Times Minutes
Doug King Supervisor 2016
Steve Dagger Member 2016
Lando Bras Vice Chair 2018
Marvin L. Rehbein Chair 2018
Matthew R. Diehl Member 2018
Name Position Elected Term Meeting Dates/Times Minutes
Laurence Walchuk Trustee 2016
John Bras Trustee 2018
DebraPier Trustee 2016
RaymondFlesch Trustee 2017
Name Position Elected Term Meeting Dates/Times Minutes
Kent Wilby Chairman 2016
Dennis Schwer Supervisor 2016
William D. Naegeli Supervisor 2018
Howard Bakke Supervisor 2018
Name Position Elected Term Meeting Dates/Times Minutes
Michelle Greiner Commissioner 2017
Geri Lee Commissioner 2017
Deborah Lyman Chair 2019
Name Position Elected Term Meeting Dates/Times Minutes
Dillon Lee Trustee 2017
James N. Greiner Chairman 2017
Michael Hardin Trustee 2018
Timothy Lee Lindeman Vice Chairman 2016
Christine Knodle Secretary 2016
Name Position Elected Term Meeting Dates/Times Minutes
Charles Dale Neiman Trustee 2016
Bruce White Trustee 2018
Jeff Malinak Trustee 2018
John Swope Trustee 2017
John Bras Trustee 2017
Name Position Elected Term Meeting Dates/Times Minutes
Joel King Trustee 2016
Bobbie Wilson Trustee 2016
George Krueger Trustee 2018
Tony Mascaro Trustee 2017
Harley Allder Trustee 2017
Name Position Elected Term Meeting Dates/Times Minutes
Carmen Compton Trustee 2016
Diane Mosley Trustee 2018
Dillon Lee Chair 2017
Name Position Elected Term Meeting Dates/Times Minutes
Joseph Campbell Chair 2018
Charles Chaboya Director 2018
Larry E. Wanamaker Director 2018
Stephanie VanVleet Director 2020
Charles O. Williams Director 2020
Name Position Elected Term Meeting Dates/Times Minutes
John J. Holland Jr. Secretary 2017
David Colyer Chair 2017
James E. Henry Vice Chair 2018
Clinton Weedeman Trustee 2016
Kenneth Mathiesen Trustee 2016
Name Position Elected Term Meeting Dates/Times Minutes
Rick McCollum Vice Chairman 2018
Sunny Alteneder Secretary 2020
Judy Hawley Member 2020
William B. McFadgen Member 2020
Clyde Terrell Chairman 2018
Name Position Elected Term Meeting Dates/Times Minutes
Rick McCollum Directors 2018
Sunny Alteneder Directors 2020
Judy Hawley Directors 2020
William B. McFadgen Directors 2020
Clyde Terrell Directors 2018
Name Position Elected Term Meeting Dates/Times Minutes
Teresa Phillips Trustee 2016
George Milliken Chair 2017
Mike Normandin Trustee 2016
Philip L. Lewis Trustee 2018
Fred Barrett Trustee 2018
Name Position Elected Term Meeting Dates/Times Minutes
Taylor Etienne Commissioner 2019
Elizabeth Stender-Wormwood Commissioner 2019
Naomi Leisz Commissioner 2016
Name Position Elected Term Meeting Dates/Times Minutes
Dave Anderson President 2017
William Stevenson Trustee 2016
John Gubel Trustee 2017
Joel Smith Trustee 2018
JJ Goodman Trustee 2016
Name Position Elected Term Meeting Dates/Times Minutes
Ashley Block Director 2020
Dale Peters Director 2020
Kristy Beaty Director 2020
Robert Becker Director 2018
Dan Briggs Director 2018